O společnosti svorto.czortopedické pomůcky, ortopedické vložky, vložky do bot, výroba, prodej, plochá noha, deformace prstů

Rodinná tradice, na níž naše firma svorto.cz s.r.o. navazuje, začala v dobách první republiky založením obuvnické živnosti panem Bedřichem Smetákem (1870-1960), ševcem, vyučeným jak jinak než ve Vídni.

Pan Smeták se jako jeden z prvních v Praze začal zabývat výrobou ortopedické obuvi ve spolupráci se zakladatelem oboru ortopedie panem prof. Zahradníčkem.

Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz

Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz
Bedřich Smeták 
(1870-1960) s manželkou  Marií Smetákovou rozenou Maredovou  (1881-1959).
Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz

Na fotografii vlevo je vidět „Salon ručně šité obuvi„ pana Bedřicha Smetáka (1870-1960) na Václavském náměstí č.p.55. (dnešní č.p.47) nad hotelem Jalta. Fotografie je ze dne 14.9.1937 v den úmrtí T.G.Masaryka. Muž v popředí má rozevřené noviny s touto smutnou zprávou na titulní straně. Vpravo firemní korespondenční lístek.

Po roce 1948 byl režimem nucen omezit svou živnost na opravy a prodej obnošené obuvi.  Výroba nové obuvi mu nebyla povolena v důsledku přídělového systému materiálů. Přednost měly národní podniky. V roce 1956 se z nařízení ONV musel přestěhovat do přidělených prostor v Růžové ulici č.10 (tehdy Praha III), kde si přivydělával ke svému důchodu va výši 180Kč měsíčně téměř až do své smrti.Dožil se 89 let.

Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz

Ortopedické pomůcky, ortpedické 
vložky svorto.czPrvní obchod Josefa Smetáka na Smíchově v Preslově ulici č.p. 13.

V tradici pokračoval také jeho syn Josef Smeták (1902-1975) na fotografii výše s manželkou Annou Smetákovou rozenou Minářovou (1913-1991).

Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz

Od března roku 1936 byla otevřena prodejna na rohu Karlova náměstí a Žitné ulice č.2 v Praze II., k níž se bohužel nedochovala fotografie. Na obrázku je firemní vizitka s adresou obchodu a dílen v Sadské u Prahy, kde bylo zaměstnáno přes 25 lidí.

Ortopedické pomůcky, 
ortpedické vložky svorto.cz

Na druhé fotografii si můžete prohlédnout živnostenský list vydaný magistrátem Hlavního města Prahy panu Josefu Smetákovi v květnu 1936. Josef Smeták byl členem spolku obuvníků v Praze s členským číslem 46-II-2216(995).
Dne 28.3.1947 byl na základě dekretu ustanoven podle §11 vládního nařízení ze dne 13.6.1939 č.269 sb. stálým soudním znalcem pro krajské a jím podřízené soudy se sídlem v Praze pro obor: lehčí ortopedická obuv. Také spolupracoval se známými ortopedy (prof.Hněvkovským a prof. Pavlánským).

Ortopedické pomůcky, ortpedické vložky svorto.cz

Děkovný dopis adresovaný Josefu Smetákovi od paní Hany Benešové, manželky prezidenta Dr.Eduarda Beneše, zaslaný dne 14.6.1945 - měsíc po skončení 2.světové války a po návratu pana prezidenta do vlasti.

Po únoru 1948 byla v prosinci téhož roku  na firmu Josef Smeták zavedena tzv. nucená národní správa, byl zabaven veškerý majetek, vybavení dílen a obchodů včetně zboží a firma „DOBROVOLNĚ“ začleněna do komunálního podniku Ústřední nákupna hl.m.Prahy. Josef Smeták byl převeden do pracovního poměru jako zaměstnanec „SVÉ“ provozovny na rohu Žitné ulice a Karlova náměstí. Po cca 2 letech mu bylo sděleno, že nemůže pracovat na stejném pracovišti, které mu dříve patřilo a v rámci Komunálního podniku (později Kožedělného), byl převeden do funkce příjemce oprav obuvi a přesouván na různé provozovny po celé Praze.

V roce 1968 nastoupil na dnes již neexistující Krajské protetické pracoviště v Praze 6 na rohu ulic Milady Horákové a Pelléovy ulice (tzv.Špejchar).

Ortopedické pomůcky, 
ortpedické vložky svorto.cz

Ortopedické pomůcky, 
ortpedické vložky svorto.cz

Na fotografii z roku 1968 kolektiv protetického pracoviště na Praze 6. Josef Smeták první zprava. Josef Smeták při výstupní kontrole kvality obuvi v n.p.Svit Gottwaldov kolem roku 1966.

V roce 1969 zde nastoupil i jeho syn Josef Smeták (1943), který se vyučil obuvníkem  v n.p.Svit v tehdejším Gottwaldově, kde po vyučení pracoval v modelárně a také jako výstupní kontrolor při výrobě obuvi. Při zaměstnání zde vystudoval Střední průmyslovou školu kožařskou.

V roce 1979 se stal vedoucím protetického oddělení ortopedické obuvi v Praze 2, Ke Karlovu 11, kde pracoval až do roku 1991. Poté se svým synem Radkem Smetákem (1972) a kolegou Lubošem Vrbou (1953), kteří také pracovali v odd. ortopedické obuvi a jsou absolventy Střední průmyslové školy kožařské ve Zlíně, založili firmu, která nejprve fungovala pod názvem „Sdružení živnostníků S+V“ a věnovala se opravám a úpravám standardní a ortopedické obuvi, výrobě ortopedických vložek a pomůcek.

Ortopedické pomůcky, ortopedické vložky svorto.cz

Fotografie, kterou věnoval Prezident Václav Havel Josefu Smetákovi v roce 1999 za dodané ortopedické vložky.

V roce 1999 došlo k transformaci na firmu svorto.cz s.r.o.. Od začátku činnosti se firma zabývá výrobou a distribucí ortopedických, sportovních a sériových vložek do obuvi, dále výrobou a distribucí ortopedických pomůcek, ortopedických vložek, zdravotních vložek pro ploché nohy a patní ostruhu, korektory, podpatěnky, bandáže, srdíčka, gelové vložky, nesmeky, patičky, masážní, gelové a silikonové vložky, také polotovary pro protetiku a doplňky obuvi pro zdravou pohodlnou chůzi. Výrobky jsou distribuovány do většiny zdravotnických prodejen, zařízení a lékáren v ČR. Část produkce je exportována do několika evropských i mimoevropských zemí. www.ortopedickepomucky.cz

Činností, při které spolupracujeme s odbornými ortopedickými a rehabilitačními lékaři jsou opravy a úpravy sériové a ortopedické obuvi a zhotovování individuálních ortopedických vložek na předpis lékaře. Novinkou firmy jsou vložky vyráběné v otiskovací formě na zařízení francouzské výroby firmy SIDAS tvarované přesně podle otisku plosky nohy přímo na nohu zákazníka. Vložky do bot služby

Vzhledem k tomu, že jsme se při naší hlavní činnosti, kterou je výroba sériových i individuálních ortopedických vložek a pomůcek pro děti i dospělé, mnohokrát setkali s vadami a deformitami způsobenými nesprávným obouváním, a také s otázkami rodičů, kde je možno pořídit vhodnou zdravou dětskou obuv, rozhodli jsme se otevřít naší vlastní kamennou prodejnu, kde nabízíme certifikované dětské boty se žirafou a dětské botičky, holinky, gumáky, capáčky a bačkory značky SUPERFIT, FARE, PROTEIKA BRATISLAVA, RICHTER, PRIMIGI, DPK, tašky a batohy TOPGAL. Naše zdravotně nezávadná dětská obuv pochází od prověřených výrobců a splňuje veškerá kritéria hygienické a zdravotní nezávadnosti. V naší prodejně nabízíme také široký sortiment ortopedických pomůcek, ortopedických vložek, zdravotních vložek pro ploché nohy a patní ostruhu, korektory, podpatěnky, bandáže, srdíčka, gelové vložky, nesmeky, patičky, masážní, gelové a silikonové vložky. www.zdrava-detska-obuv.cz

Na českém a slovenském trhu výhradně zastupujeme francouzskou firmu SIDAS. Nabízíme její sortiment ortopedických a sportovních, sériových i individuálních vložek, technologie pro tvarování vložek na míru, technologie pro úpravu a tvarování lyžařské obuvi a zařízení pro analýzu nohou. www.sportovni-vlozky.cz

Od roku 2013 také výhradně zastupujeme firmu THERM-IC, která vyrábí vyhřívané pomůcky pro sport, jako jsou vyhřívané vložky, vyhřívané rukavice, vyhřívané čepice, zařízení pro vysoušení a dezinfekci obuvi. www.therm-ic.eu

Prodejna Průběžná

Sídlo firmy Průběžná 30, Praha 10 po rekonstrukci 2013

Prodejna Průběžná

Výroba firmy v Otrokovicích přestavba a přístavba skladové haly 2012

Prodejna Průběžná

Prodejna dětské obuvi a e-shop, Průběžná 30, Praha 10