Jsou ortopedické vložky vhodné na sport? 

Většina ortopedických vložek je primárně určena pro běžnou chůzi. Při aktivním sportu se noha v botě chová odlišně, dochází k větší zátěži i potivosti chodidel, což může ve zvýšené míře negativně měnit povrch a vlastnosti vložek. Například povrch vložek z přírodní usně se přílišným pocením vyhlazuje a chodidlo na nich pak nevhodně prokluzuje. Proto vůbec nedoporučujeme vkládat do sportovní obuvi vložky s usňovým povrchem. 

Speciálně pro sportovní aktivity jsou určeny vložky řady svorto® SPORT, které se od běžných ortopedických vložek liší použitými materiály i konstrukcí a zaručují zvýšenou trvanlivost i při intenzivnějším používání. Sportovní vložky, podobně jako ostatní ortopedické vložky, dobře stabilizují patu, podepírají podélnou klenbu a korigují polohu vbočených kotníků. Tím srovnávají nohy do správného osového postavení, což ovlivňuje pohyb kolen, kyčlí a následně celého těla. Použitý materiál v patě tlumí dopad na patní kost, což ulevuje i bederní páteři. 

Ortopedické vložky na sport

svorto® 070 SPORT STABIL
Vložky s pevnější konstrukcí, která lépe stabilizuje chodidlo do správného postavení

Zobrazit produkt v e-shopu


svorto® 071 SPORT RELAX
Vložky s měkčí konstrukcí, která nechá chodidlo více pracovat

Zobrazit produkt v e-shopu-------------------------------------------

Máte ortopedické vložky od lékaře a zajímá Vás, jestli je můžete použít na běhání?

Všeobecně platí že, noha při zatížení (došlapu), zvětšuje svou velikost jak do délky tak do šířky. Míra těchto změn velikosti závisí na pevnosti vazu a svalů. Při větší dynamice pohybu, např. běhu, se síly působící na nohu násobí, a tím se i zvětšuje rozsah změn velikosti. Ortopedické vložky mají za úkol držet nohy co nejlépe v ose, a tím optimalizovat pohyb a podporou v klenbách minimalizovat rozsah změn velikostí. Proto vložky na předpis od ortopeda jsou typické svou pevností, tuhostí a většinou s koženým svrchem, určené hlavně pouze pro chůzi. Oproti tomu anatomicky tvarované vložky s označením sport splňují nároky na dobré osové vedení s použitím materiálů, které při vyšším zatížení pruží a tlumí.

Teoreticky by se dalo říci, že sportovní vložky jsou z lékařského, ortopedického hlediska nedostačující. Proč? Zkuste si na vložkách od ortopeda zaběhat. Sportovní vložky musí držet nohu, ale nesmí být agresivní, neboť by se v oblasti podélné klenby mohl vytvořit puchýř, ten by limitoval v pohybu a bylo by po sportovním výkonu. Vhodnost používání vložek pro sport by se dala přirovnat k jakémukoliv sportovnímu nářadí. Stejně tak si nepůjdete zaběhat ve společenské obuvi, i když se zde hovoří o obuvi jako u běžecké obuvi.


 • 07. 06. 2023
  • Bylo to rychlé a v pohodě, určitě zase objednám
 • 07. 06. 2023
  • rychlost vyřízení objednávky
 • 06. 06. 2023
  • Informative web site, easy to place an order.
 • 06. 06. 2023
  • Rychle vyrizeni. Vše v pořádku. Dobra komunikace. Dekjji
 • Velkoobchod

 • Rady a tipy

 • Jak nakupovat?

Společnost svorto s.r.o.

Firma byla založena zkušenými a odborně vzdělanými pracovníky v roce 1991 jako sdružení fyzických osob. V roce 1999 došlo k transformaci na svorto s.r.o. Od začátku činnosti se zabýváme výrobou a distribucí ortopedických a sportovních vložek do obuvi, dále výrobou a distribucí ortopedických pomůcek, polotovarů pro protetiku a doplňků obuvi pro zdravou pohodlnou chůzi. Na český a slovenský trh dodáváme také sortiment vložek, polotovarů a zařízení francouzské firmy SIDAS PODIATECH.

více
Svorto