Menu


Jsou ortopedické vložky vhodné na sport? 

Většina ortopedických vložek je primárně určena pro běžnou chůzi. Při aktivním sportu se noha v botě chová odlišně, dochází k větší zátěži i potivosti chodidel, což může ve zvýšené míře negativně měnit povrch a vlastnosti vložek. Například povrch z přírodní usně se přílišným pocením vyhlazuje a chodidlo na nich při zvýšené aktivitě nevhodně prokluzuje. Proto například vůbec nedoporučujeme vkládat do sportovní obuvi vložky s usňovým povrchem. 

Speciálně pro sportovní aktivity jsou určeny vložky řady svorto® SPORT a vložky francouzské zn. SIDAS®, které se od běžných ortopedických vložek liší použitými materiály i konstrukcí a zaručují zvýšenou trvanlivost i při intenzivnějším používání. Sportovní vložky, podobně jako ostatní ortopedické vložky, dobře stabilizují patu, podepírají podélnou klenbu a korigují polohu vbočených kotníků. Tím srovnávají nohy do správného osového postavení, což ovlivňuje pohyb kolen, kyčlí a následně celého těla. Použitý materiál v patě tlumí dopad na patní kost, což ulevuje i bederní páteři. 

Ortopedické vložky na sport

svorto® 070 SPORT STABIL
Vložky s pevnější konstrukcí, která lépe stabilizuje chodidlo do správného postavení

Zobrazit produkt v e-shopu


svorto® 071 SPORT RELAX
Vložky s měkčí konstrukcí, která nechá chodidlo více pracovat

Zobrazit produkt v e-shopuNaše společnost je i hlavním distributorem francouzské značky SIDAS®, která se věnuje přímo vložkám pro sportovní aktivity té nejvyšší kvality. Zobrazit produkty v e-shopu.

-------------------------------------------

Máte ortopedické vložky od lékaře a zajímá Vás, jestli je můžete použít na běhání?

Všeobecně platí že, noha při zatížení (došlapu), zvětšuje svou velikost jak do délky tak do šířky. Míra těchto změn velikosti závisí na pevnosti vazu a svalů. Při větší dynamice pohybu, např. běhu, se síly působící na nohu násobí, a tím se i zvětšuje rozsah změn velikosti. Ortopedické vložky mají za úkol držet nohy co nejlépe v ose, a tím optimalizovat pohyb a podporou v klenbách minimalizovat rozsah změn velikostí. Proto vložky na předpis od ortopeda jsou typické svou pevností, tuhostí a většinou s koženým svrchem, určené hlavně pouze pro chůzi. Oproti tomu anatomicky tvarované vložky s označením sport splňují nároky na dobré osové vedení s použitím materiálů, které při vyšším zatížení pruží a tlumí.

Vhodnost používání vložek pro sport by se dala přirovnat k jakémukoliv sportovnímu nářadí. Stejně tak si nepůjdete zaběhat ve společenské obuvi, i když se zde hovoří o obuvi jako u běžecké obuvi.

Teoreticky by se dalo říci, že sportovní vložky jsou z lékařského, ortopedického hlediska nedostačující. Např. u sportovní značky SIDAS® je typická „protichůdnost“ s ortopedickými, neboť pro zákazníka s plochou nohou se doporučuje právě vložka s nízkou klenbou. Proč? Zkuste si na vložkách od ortopeda zaběhat. Sportovní vložky tedy zohledňují nejen nutnost osovosti, ale i síly působící na nohu a vložku při vyšší dynamice pohybu. Sportovní vložky musí držet nohu, ale nesmí být agresivní, neboť by se v oblasti podélné klenby mohl vytvořit puchýř, ten by limitoval v pohybu a bylo by po sportovním výkonu.