Společnost svorto s.r.o.

Mise a hodnoty

Už přes sto let v České republice vyrábíme, poskytujeme a v krátkých lhůtách dodáváme odběratelům i veřejnosti široký sortiment výrobků a služeb pro pohodlí nohou a úlevu od bolesti. Navazujeme na hodnoty, které ctil už v roce 1905 zakladatel rodinné tradice, Bedřich Smeták. Na hodnoty, které byly stejně aktuální v jeho době jako dnes.

Tradice

 • Tradice předávaná z generace na generaci v rodinné firmě.
 • Tradice stará jako český stát.
 • Tradiční důvěra v české dodavatele.

Pečlivost

 • Pečlivě zpracováváme každý produkt.
 • Pečlivě vybíráme své dodavatele.
 • Pečlivost je od slova péče, pečujeme o vaše nohy už víc než 100 let.

Pohodlí

 • Pohodlí jako úleva od bolesti.
 • Pohodlí jako snadné řešení zdánlivě neřešitelných problémů.
 • Pohodlné a rychlé dodání, protože když něco bolí, nechcete čekat.

Vize

Ve výrobě se zaměřujeme na automatizaci, zefektivnění výrobních postupů a zavedení kontrolních mechanizmů. Postupné vylepšování stávajících výrobků a zároveň rozšiřování sortimentu směrem od ortopedických pomůcek ke kosmetice a dalším produktům souvisejícím s péčí o nohy a obuv.

Historie společnosti

Tradice stará jako český stát

Bouřlivé 20. století právě začíná, Československo ještě nevzniklo a Bedřich Smeták (1870 – 1960) zakládá obuvnickou živnost. Vyučil se ve Vídni, ale z hlavního města rakouské monarchie se vrátil domů, aby naučil Čechy, že s bolestí nohou lze bojovat. Obor ortopedie teprve vzniká a u nás se o jeho rozvoj nejvíc zasloužil profesor Zahradníček. Právě s ním se pan Smeták spojil a na Václavském náměstí nad hotelem Jalta otevřel jeden z prvních obchodů, kam si Pražané chodili pro ortopedickou obuv.

Svorto
SvortoBedřich Smeták (1870-1960) s manželkou Marií Smetákovou rozenou Maredovou (1881-1959).
Svorto

Na fotografii vlevo je vidět „Salon ručně šité obuvi„ pana Bedřicha Smetáka (1870-1960) na Václavském náměstí č.p.55. (dnešní č.p. 47) nad hotelem Jalta. Fotografie je ze dne 14. 9. 1937 v den úmrtí T. G. Masaryka. Muž v popředí má rozevřené noviny s touto smutnou zprávou na titulní straně. Vpravo firemní korespondenční lístek.

Od března roku 1936 byla otevřena prodejna na rohu Karlova náměstí a Žitné ulice č.2 v Praze II., k níž se bohužel nedochovala fotografie. Na obrázku vpravo je firemní vizitka s adresou obchodu a dílen v Sadské u Prahy, kde bylo zaměstnáno přes 25 lidí.

Živnosti se dařilo, kvalitně zpracované a ručně šité boty zákazníci ocenili. V tradici pokračoval jeho syn Josef a v březnu roku 1936 otevřel prodejnu na rohu Karlova náměstí a Ječné ulice. To už se ale nad idylkou první republiky stahovala mračna nadcházející druhé světové války. Také Josef Smeták spojil svůj osud s Československem, jak nasvědčuje děkovný dopis Hany Benešové. První dáma v něm necelý měsíc po skončení války děkuje za skvělé výrobky, které přináší úlevu v těžkých časech jí i jejímu muži – prezidentu Edvardu Benešovi.

SvortoV tradici pokračoval také jeho syn Josef Smeták (1902-1975) na fotografii výše s manželkou Annou Smetákovou rozenou Minářovou (1913-1991).
SvortoPrvní obchod Josefa Smetáka na Smíchově v Preslově ulici č.p. 13.
SvortoNa fotografii je živnostenský list vydaný magistrátem Hlavního města Prahy panu Josefu Smetákovi v květnu 1936.
Svorto
Děkovný dopis adresovaný Josefu Smetákovi od paní Hany Benešové, manželky prezidenta Dr. Eduarda Beneše, zaslaný dne 14. 6. 1945 - měsíc po skončení 2. světové války a po návratu pana prezidenta do vlasti.

Pod příkrovem socialismu v Československu

Válka skončila, a ač všichni čekali, že teď už bude dobře, pro živnostníky živící se poctivou ruční prací začínal boj o přežití. Přišel rok 1948 a s ním komunistický převrat. Josef Smeták musel omezit svou živnost na opravu a prodej obnošené obuvi, protože nedostatkový materiál stát přednostně přiděloval národním podnikům. To byl ale jen začátek. V prosinci zabavil režim panu Smetákovi veškerý majetek firmy, vybavení dílny, obchodů i všechno zboží a na podnik uvalil nucenou správu. Firma se následně „dobrovolně” začlenila do komunálního podniku Ústřední nákupna hl. m. Prahy.

Jako mnoho jiných živnostníků mohl pan Smeták alespoň pracovat jako zaměstnanec ve firmě, kterou zakládal, ale už nebyl svým vlastním pánem. Po dvou letech mu vedení podniku přidělilo novou funkci, stal se příjemcem oprav obuvi a stěhoval se do různých provozoven po celé Praze. V roce 1968 nastoupil na dnes již neexistující Krajské protetické pracoviště na Praze 6. Zde mohl alespoň pokračovat ve své původní misi, a to vyvíjet nové způsoby, jak pomoci k pohodlné chůzi. Protože u Smetáků se rodinná tradice ctí, nastoupil o rok později na stejné místo i Josef Smeták mladší (narozen 1943). Ten se stal v roce 1979 vedoucím protetického oddělení ortopedické obuvi na Praze 2, kde působil až do roku 1991. 

SvortoNa fotografii z roku 1968 kolektiv protetického pracoviště na Praze 6. Josef Smeták první zprava.
SvortoJosef Smeták při výstupní kontrole kvality obuvi v n.p. Svit Gottwaldov kolem roku 1966.

V roce 1969 nastoupil i jeho syn Josef Smeták (1943), který se vyučil obuvníkem v n. p. Svit v tehdejším Gottwaldově, kde po vyučení pracoval v modelárně a také jako výstupní kontrolor při výrobě obuvi. Při zaměstnání zde vystudoval Střední průmyslovou školu kožařskou.

Svorto

Fotografie, kterou věnoval Prezident Václav Havel Josefu Smetákovi v roce 1999 za dodané ortopedické vložky.

Svoboda a nové výzvy v Československu

S revolucí se otevřely nové možnosti. Josef Smeták, teď už se synem Radkem a kolegou Lubošem Vrbou se jich okamžitě ujali a založili společně firmu pod názvem „Sdružení živnostníků S+V.“ Pokračovali v tradici, opravovali a upravovali běžnou i ortopedickou obuv. Už také ale vyráběli ortopedické pomůcky a vložky. S otevřením hranic mohli využít zkušenosti západních ortopedů, navázat nové kontakty a sami se otevřít světu. Když ovšem roku 1999 zakládali firmu svorto s.r.o., mysleli v první řadě na české zákazníky.

Firma nikdy nezapomněla na své kořeny. Stále chceme pomáhat od bolesti a přinášet pohodlí především českým zákazníkům. Na tom otevření hranic po pádu komunismu nic nezměnilo. Dnes část produkce vyvážíme do evropských a mimoevropských zemí, ale naše priority leží v tuzemsku stejně jako v časech našeho zakladatele Bedřicha Smetáka.

Taková je historie naší firmy. Budoucnost nám pomáháte utvářet vy.

Firma svorto s.r.o. vkročila do 21. století

21. století přináší nové výzvy, trh zaplavují levné a nekvalitní výrobky z Asie a spotřební kultura tlačí na snižování ceny a s ní i kvality. Svobodný trh a otevřené hranice přijímáme s nadšením, ale na své kořeny nezapomínáme, stále klademe důraz na poctivou ruční práci. A čeští zákazníci i čeští dodavatelé jsou u nás na prvním místě.

Za kvalitu našich produktů ručí víc než stoletá tradice. Věříte nám od dob první republiky. Vaši důvěru oplácíme věrností. Snažíme se, aby každá součást našich výrobků pocházela z České republiky. Na globalizovaném trhu to není snadné, ale to nás neodradí.

České nohy ušly od dob první republiky dlouhou a strastiplnou cestu, ale bolet nás nemusí.

Kdo nám věří

Věříte nám v první řadě vy, naši zákazníci, a my si toho vážíme.

Ale jsme také hrdí na to, že jsme pomohli od bolesti nohou těm, kteří se zasloužili o náš stát.

Už v roce 1945 jsme dodávali ortopedické výrobky Edvardu Benešovi a první dámě Haně.

Stejně jako paní Hana, děkoval roku 1999 panu Smetákovi prezident Václav Havel, kterému firma dodala také ortopedické vložky.

Kde pomáháme

Vizí pana Smetáka v roce 1905 bylo pomáhat. Toho se držíme a zapojujeme se do různých charitativních projektů.

Dodáváme ortopedické pomůcky těm, kteří by si je nemohli dovolit koupit, například do dětských domovů. Také přispíváme na pomůcky a rehabilitaci těm, pro které pohyb a pohodlí nejsou samozřejmé.

Více o našich charitativních projektech zde:

https://www.svorto.cz/content/12-pomahame

Svorto

Sídlo firmy Průběžná 30, Praha 10 po rekonstrukci 2013

Svorto
Výroba firmy v Otrokovicích - přestavba a přístavba skladové haly 2012-2020


Výroba firmy v Otrokovicích - rekonstrukce objektu a výstavba nové skladové haly 2020-2021


 • 10. 06. 2024
  • vše OK
 • 09. 06. 2024
  • Maximální spokojenost
 • 28. 05. 2024
  • rychle, spolehlivě
 • 26. 05. 2024
  • spolehlivé
 • Velkoobchod

 • Rady a tipy

 • Jak nakupovat?

Společnost svorto s.r.o.

Už přes sto let v České republice vyrábíme, poskytujeme a v krátkých lhůtách dodáváme odběratelům i veřejnosti široký sortiment výrobků a služeb pro pohodlí nohou a úlevu od bolesti. Navazujeme na hodnoty, které ctil už v roce 1905 zakladatel rodinné tradice, Bedřich Smeták. Na hodnoty, které byly stejně aktuální v jeho době jako dnes.

Tradice

 • Tradice předávaná z generace na generaci v rodinné firmě.
 • Tradice stará jako český stát.
 • Tradiční důvěra v české dodavatele.

Pečlivost

 • Pečlivě zpracováváme každý produkt.
 • Pečlivě vybíráme své dodavatele.
 • Pečlivost je od slova péče, pečujeme o vaše nohy už víc než 100 let.

Pohodlí

 • Pohodlí jako úleva od bolesti.
 • Pohodlí jako snadné řešení zdánlivě neřešitelných problémů.
 • Pohodlné a rychlé dodání, protože když něco bolí, nechcete čekat.
více
Svorto