Žádné produkty
Již více než 100 let vyrábíme v České republice ortopedické vložky a pomůcky pro zdraví a pohodlí nohou. Naše produkty pomáhají nejen s úlevou od bolesti, ale také podporují zdravý pohyb.
Navazujeme na rodinnou tradici od roku 1905, kdy Bedřich Smeták položil základy precizní výroby a péče o zákazníky.
Bouřlivé 20. století právě začíná, Československo ještě nevzniklo a Bedřich Smeták (1870–1960) zakládá obuvnickou živnost. Vyučil se ve Vídni, ale z hlavního města rakouské monarchie se vrátil domů, aby naučil Čechy, že s bolestí nohou lze bojovat.
Obor ortopedie teprve vzniká a u nás se o jeho rozvoj nejvíc zasloužil profesor Zahradníček. Právě s ním se pan Smeták spojil a na Václavském náměstí nad hotelem Jalta otevřel jeden z prvních obchodů, kam si Pražané chodili pro ortopedickou obuv.
Zakladatel rodinné tradice Bedřich Smeták, otevírá živnost ve Vídni, brzy ji přenáší do Prahy a zahajuje výrobu ručně šité ortopedické obuvi.
Na fotografii je vidět „Salon ručně šité obuvi„ Bedřicha Smetáka (1870–1960) na Václavském náměstí č.p. 55. (dnešní č.p. 47) nad hotelem Jalta. Fotografie je ze dne 14. 9. 1937 v den úmrtí T. G. Masaryka. Muž v popředí má rozevřené noviny s touto smutnou zprávou na titulní straně.
Syn zakladatele, Josef Smeták otevírá obchod na Karlově náměstí v Praze, rodinná tradice se upevňuje.
Od března roku 1936 byla otevřena prodejna na rohu Karlova náměstí a Žitné ulice č. 2 v Praze II., k níž se bohužel nedochovala fotografie. Na obrázku níže je firemní vizitka s adresou obchodu a dílen v Sadské u Prahy, kde bylo zaměstnáno přes 25 lidí.
Živnosti se dařilo, kvalitně zpracované a ručně šité boty zákazníci ocenili. V tradici pokračoval jeho syn Josef, který v březnu roku 1936 otevřel prodejnu na rohu Karlova náměstí a Ječné ulice. To už se ale nad idylkou první republiky stahovala mračna nadcházející druhé světové války. Také Josef Smeták spojil svůj osud s Československem, jak nasvědčuje děkovný dopis Hany Benešové. První dáma v něm necelý měsíc po skončení války děkuje za skvělé výrobky, které přináší úlevu v těžkých časech jí i jejímu muži – prezidentu Edvardu Benešovi.
Děkovný dopis adresovaný Josefu Smetákovi od paní Hany Benešové, manželky prezidenta Dr. Eduarda Beneše, zaslaný dne 14. 6. 1945 – měsíc po skončení 2. světové války a po návratu pana prezidenta do vlasti.
Josef Smeták mladší pokračuje v oboru. Navzdory omezením socialismu, zachovává tradici rodinného podniku.
Válka skončila, a ač všichni čekali, že teď už bude dobře, pro živnostníky živící se poctivou ruční prací začínal boj o přežití. Přišel rok 1948 a s ním komunistický převrat. Josef Smeták musel omezit svou živnost na opravu a prodej obnošené obuvi, protože nedostatkový materiál stát přednostně přiděloval národním podnikům. To byl ale jen začátek. V prosinci zabavil režim panu Smetákovi veškerý majetek firmy, vybavení dílny, obchodů i všechno zboží a na podnik uvalil nucenou správu. Firma se následně „dobrovolně” začlenila do komunálního podniku Ústřední nákupna hl. m. Prahy.
Jako mnoho jiných živnostníků mohl pan Smeták alespoň pracovat jako zaměstnanec ve firmě, kterou zakládal, ale už nebyl svým vlastním pánem. Po dvou letech mu vedení podniku přidělilo novou funkci, stal se příjemcem oprav obuvi a stěhoval se do různých provozoven po celé Praze. V roce 1968 nastoupil na dnes již neexistující Krajské protetické pracoviště na Praze 6. Zde mohl alespoň pokračovat ve své původní misi, a to vyvíjet nové způsoby, jak pomoci k pohodlné chůzi. Protože u Smetáků se rodinná tradice ctí, nastoupil o rok později na stejné místo i Josef Smeták mladší (narozen 1943). Ten se stal v roce 1979 vedoucím protetického oddělení ortopedické obuvi na Praze 2, kde působil až do roku 1991.
Vzniká svorto s.r.o., rodinná firma spojuje tradici s moderními přístupy.
S revolucí se otevřely nové možnosti. Josef Smeták, teď už se synem Radkem a kolegou Lubošem Vrbou se jich okamžitě ujali a založili společně firmu pod názvem „Sdružení živnostníků S+V.“ Pokračovali v tradici, opravovali a upravovali běžnou i ortopedickou obuv. Už také ale vyráběli ortopedické pomůcky a vložky. S otevřením hranic mohli využít zkušenosti západních ortopedů, navázat nové kontakty a sami se otevřít světu. Když ovšem roku 1999 zakládali firmu svorto s.r.o., mysleli v první řadě na české zákazníky. Firma nikdy nezapomněla na své kořeny.
Fotografie, kterou věnoval Prezident Václav Havel Josefu Smetákovi v roce 1999 za dodané ortopedické vložky.
Stále chceme pomáhat od bolesti a přinášet pohodlí především českým zákazníkům. Na tom otevření hranic po pádu komunismu nic nezměnilo. Dnes část produkce vyvážíme do evropských a mimoevropských zemí, ale naše priority leží v tuzemsku stejně jako v časech našeho zakladatele Bedřicha Smetáka.
Taková je historie naší firmy. Budoucnost nám pomáháte utvářet vy.
svorto s.r.o. zůstává věrné rodinné tradici i více než 120 let po svém založení. Spojuje pokročilé technologie, poctivou ruční práci a péči o zdraví zákazníků.
21. století přináší nové výzvy, trh zaplavují levné a nekvalitní výrobky z Asie a spotřební kultura tlačí na snižování ceny a s ní i kvality. Svobodný trh a otevřené hranice přijímáme s nadšením, ale na své kořeny nezapomínáme, stále klademe důraz na poctivou ruční práci. A čeští zákazníci i čeští dodavatelé jsou u nás na prvním místě.
Za kvalitu našich produktů ručí víc než stoletá tradice. Věříte nám od dob první republiky. Vaši důvěru oplácíme věrností. Snažíme se, aby každá součást našich výrobků pocházela z České republiky. Na globalizovaném trhu to není snadné, ale to nás neodradí.
České nohy ušly od dob první republiky dlouhou a strastiplnou cestu, ale bolet nás nemusí.