Žádné produkty
Hallux valgus, tak jako většina lékařských názvů, pochází z latiny a doslovným překladem to znamená: Hallux – palec u nohy, valgus – vbočený. Palec je tedy ze své osy vychýlen k druhému prstu, tedy vbočen směrem ke středové ose nohy.
Vychýlením palce k druhému prstu nohy je částečně odhalen jeho kloub. Vlivem tlaku na okostnici tato zbytní. Kloub se stává větším, noha se rozšiřuje a tím se zvyšuje i tlak na něj. Místo je pak citlivé a bolestivé. Toto se cyklicky opakuje, až kloub získá nepřirozený tvar. Zbytněním kloubu rovněž dochází k limitu rozsahu jeho pohybu. Pohyb se pak stává těžší a bolestivý.
Příčiny vzniku jsou různé, mohou být bud vrozené nebo získané. Významnou roli hraje genetika, na vině však může být i anatomická stavba samotného palce, ovlivněná vrozenou odchylkou, zraněním či onemocněním. Vbočený palec se objevuje většinou v souvislosti s podélně a příčně plochou nohou, pronací, nevhodnou obuví nebo dlouhodobou statickou zátěží.
Pronace vs. plochá noha - v prvé řadě je třeba rozlišovat tyto dva pojmy, neboť tímto se popisuje jiná část nohy. Při pronaci hovoříme o postavení kotníku, který směřuje dovnitř. Zatímco když se bavíme o plochonoží, tak hodnotíme stav plantární části nohy, tedy plosku. Je však třeba si uvědomit, že noha může být pronační aniž by byla plochá, ale je pravidlem, že když je noha podélně plochá, tak je vždy pronační. Pronace i plochonoží má vliv na změnu osovosti postavení a pohybu těla, což může být příčinou vzniku různých deformit na noze.
Nevhodná obuv je příčinou vbočeného palce a deformace malíku. Nesprávná konstrukce a úzká špice obuvi vychyluje palec i malík z normální polohy. Pokud k takové botě přidáte ještě podpatek vyšší než 2 cm, váha těla více působí na předonoží. Čas a váha způsobí, že palec a malík přijmou tvar špičky obuvi.
Noha má stát na třech bodech – pata, kloub palce a kloub malíku. Vzájemné propojení nám tvoří klenby. Systém kleneb má za úkol tlumit tím, že pruží. Pružení se díky pohybu kloubů, funkci vazů a svalů odráží ve změně velikosti nohy a to nejen do délky, ale i do šířky. Rozsah změny velikosti je dán stavem vazů a svalovou dispozicí a sílou působící na ně. Takto se noha projevuje jinak, když stojíme na obou, jinak při chůzi, jinak při běhu a to i když stále nese konstantní tělesnou váhu. Například chůze spočívá v tom, že přenášíme celou naši váhu z jedné nohy na druhou, kdy jedna noha je stojná, pružící a druhá noha je švihová, mimo podložku, odlehčená, nepružící. Vždy však v jeden moment stojíme alespoň na jedné noze. Zatímco běh je mnohem dynamičtější a při běhu jsme v jeden moment úplně mimo podložku, tedy síly působící na nožní klenby při dopadu na podložku jsou vyšší než při chůzi.
Asi mnozí z vás znají aplikaci v chytrých telefonech, hodinkách či náramcích, která vám počítá denní kroky. Např. cíl 10 000 kroků denně. Při dosažení cíle vás zařízení odmění fanfárou a vám se rozjasní tvář s pocitem zvládnutého úkolu. Při tomto zvuku je však nutné si uvědomit, že právě jedna noha 10 000 krát přenesla celou vaši tělesnou váhu přes palec. 10 000 krát se vlivem změny tvaru při tomto zatížení opřela do konstrukce boty. A zde je právě důležité, jaký tvar obuvi máte a zda na jedné straně sice pohybem děláme něco pro své zdraví, ale na straně druhé si při nevhodné obuvi doformujeme své nohy.
Změnu velikosti nohy vůči konstrukci boty si můžeme sami ověřit. Už se vám někdy stalo, že se „vyklubal“ váš malík z boty ven? Čím to je? Za jak dlouho se to stane, tak např. za rok? … Pokud jste byly pečliví a svůj cíl 10tisíc denních kroků jste ušli alespoň 300 krát v tom roce, tak se chudák malík za tu dobu minimálně 3 milionkrát vlivem změny tvaru opřel o konstrukci úzké boty, než si konečně udělal svůj životní prostor a protrhl se ven …… no jo, ale co pevnější boty, ze kterých se za celou dobu jejich životnosti prsty ven nevyklubou? Chudák malík... U palce toto samozřejmě platí taky, akorát ten se díky své větší mohutnosti většinou z boty nevyklube. Čas, četnost opakování a váha způsobí, že palec a malík přijmou tvar obuvi.
Nejlepší ochrana je prevence. Vzniku mnohých vad je možno zabránit, uvědomíme-li si, co je způsobuje a tuto příčinu odstraníme. Prospěšná jsou cvičení na posílení svalstva nohy.
Konzervativní léčbou je nutné započít již v raném stadiu deformity.
V raném stádiu deformit palce je velmi prospěšné používání ortopedických pomůcek, a to nejen tzv. korektorů ale i ortopedických vložek. Jejich efekt spočívá v tom, že napomáhají rovnat osy k normálu. Noha je základna, na které stojí celé naše tělo. Proto nesprávná funkce i poloha nohy může mít vliv na funkční řetězce celého těla ve vyšších částech: koleno, kyčel, pánev, páteř.
Příklad: Nadměrnou pronaci nohou můžeme přirovnat k jízdě na podhuštěnému kole. Na takovémto kole se sice dostaneme z bodu A do bodu B, ale s jakým úsilím? Vynaložená energie je mnohem větší než při správném nahuštění. A bude nás taková jízda bavit?
Bez posílení svalstva nohy nedocílíme u některých problémů trvalejších výsledků. Jedná se však o dlouhodobější proces, který vyžaduje čas a píli. Vzájemná kombinace cvičení a ortopedických pomůcek nám pomáhají dostat se k tíženému cíli. U některých se bohužel stává ortopedická pomůcka jedinou a trvalou volbou.
Pokud ke korekci nedojde včas, deformita se prohlubuje a kloub se může stát fixní, což vede k omezení přirozeného pohybu. U léčby Hallux valgus je včasný zásah obzvláště důležitý, neboť od určitého stádia už konzervativní léčba nepomůže. Fyziologicky je to již nemožné v případě příliš zbytnělé tkáni nebo výrůstkům.
Konzervativní léčba Hallux valgus skrze nápravu funkce nohy, zlepšením postavení
Z logiky věci nám tedy vyplývá, že v prvé řadě bychom měli dbát na podporu nohy, aby byl odval co nejvíce v ose, tedy používání ortopedicky tvarovaných vložek. Vlivem podpory vnitřní podélné klenby nedochází k takové pronaci. Rovněž tímto vlivem je noha stabilnější proti změně svého rozměru. Stejnou funkci má podpora příčné klenby, díky které se bez doprovodné bolesti noha vměstná do užší obuvi a nedochází k otlakům a zbytnění tkání v přednoží, v místě vbočeného palce a malíku.
Pro léčbu nebo i prevenci přes den nabízíme řadu meziprstních korektorů a bandáží. Zde je však třeba si uvědomit vhodnost použití s ohledem na prostředí. Tak např. meziprstní korektor nebude fungovat v úzkých lodičkách, kde se přednoží sotva vejde bez tohoto korektoru. Každá ortopedická pomůcka funguje pouze v případě, že ke své funkci má požadovaný prostor.
Na domácí léčbu je vhodná 030 BANDÁŽ HALLUX VALGUS NOČNÍ. Jednoduchým způsobem vytvoříme požadovaný tlak pouze na palec. Není však podmínkou s ní spát. Je pravdou, že při aplikaci na prst máme zhoršenou mobilitu, ale klidně můžeme aplikovat při sledování oblíbeného seriálu a pokud se s touto „palečnicí“ nevyspíme, tak na noc sundat …
026 BANDÁŽ HALLUX VALGUS DENNÍ – velmi oblíbený produkt, zvláště u fyzioterapeutů, neboť vytváří požadovaný a regulovatelný tah na palec zpět do osy, a přitom nelimituje pohyb. Lze přirovnat k tapingu palce.
> ZOBRAZIT V E-SHOPU